O Afganistanskih hrtih

Zgodovina pasme

Legenda pravi, da je bil prednik afganistanskega hrta izbran, da se vkrca na Noetovo barko kot predstavnik vseh psov.

Lokalno ime afganistanskega hrta je Tazi. Našle so se risbe na stenah neke votline na severu Afganistana na katerih so bili narisani psi zelo podobni današnjem Afgancu. Risbe so stare več kot 4000 let.

Afganistanski hrt naj bi nastal v Afganistanu s križanjem hrtov tipa »saluki« in dolgodlakimi ovčarskimi psi. Od slednjih naj bi podedoval dolgo dlako potrebno za življenje v visokogorju ter pogumen temperament, zaradi katerega so ga lahko  uporabljali tudi za lov na gorsko pumo.

V svoji domovini so bili afganistanski hrti večinoma uporabljeni zaradi njihove lovske spretnosti, ki je vezana zlasti  na njihovo neverjetno hitrost. Ne glede na njegovo dolgo dlako, lahko afganistanski hrt lovi, pazi in brani čredo. Ne boji se ne volkov, ne gorske pume. Lahko celo lovi skupaj z udomačenimi sokoli.

Leta 1809, je bil Mountstuart Elphinstone prvi Anglež, ki je obiskal Peshawar. To je prvič ko je nek Evropejec videl tega neverjetnega psa. Celo stoletje so poskusili uvoziti to pasmo v Anglijo, ampak brez uspeha. Leta 1888 so neki britanski oficirji uspeli nezakonito pripeljati tega psa čez Afganistansko mejo v Indijo.

V Angliji je bil prvič razstavljen leta 1907. V Franciji leta 1930, ko je bil prvič razstavljen je tudi postal zelo popularen, zlasti okoli leta 1950 in to zaradi Pabla Picassa!

Karakter in temperament

Afganistanski hrt je dobrovoljen, lep in inteligenten, zaradi česar se pogosto znajde na lepotnih tekmovanjih. Zanj je značilna dostojanstvenost. Ti psi so čustveni in občutljivi, hkrati pa plemeniti in pogumni. Osebnosti se zelo razlikujejo znotraj pasme, vendar so vsi psi zvesti in ljubeznivi družabniki. Po nekaterih značilnostih so podobni mačkam, saj radi sami izbirajo, kdaj si želijo pozornosti in crkljanja. Za njih je značilna tudi izredna inteligenca, ki se bo odražala na različne načine: nekateri psi bodo znali odpirati predale in priti do stvari, ki jih želite pred njimi skriti, spet drugi bodo povsem samosvoji, zaradi česar jih boste morali dlje učiti. Po naravi pa so to ljubeči in občutljivi psi, še posebej pa so dovzetni na stres, zaradi česar so dobri terapevtski psi.

Kompatibilnost z otroki

Pri igri z otroki ta pes zelo uživa in je rad v njihovi družbi.

Dlaka

Afganistanski hrt ima debelo, gosto in svilnato dlako, ki postane zelo mehka ob straneh, po tacah in pri repu. Ob ušesih in po tacah je dlaka nekoliko bolj puhasta. Odpadanja dlake pri tej pasmi ni. Barva je lahko enobarvna ali v različnih vzorcih, ki so pri rejcih zelo priljubljeni.

Nega

Nega Afganistanskega hrta obsega česanje in kopanje. Prednost te pasme je, da ne pušča dlak in je primerna za alergike. Za česanje je priporočljivo uporabljati redek glavnik ali krtačo. Kopanje razstavnih psov se izvaja tedensko, če pa imate psa zgolj za ljubljenčka, se to izvaja redkeje.

Vzgoja in trening

Glede na to, da so Afganistanski hrti zelo občutljivi, morate to pasmo učiti z nežnostjo, vendar vztrajno.  Ker je inteligenten, morate biti z njim vztrajni, vendar nikoli grobi. Razumeti morate njegovo potrebo po teku in mu omogočiti zdrav in varen način, da jo izživi.

Zahtevana aktivnost

Afganistanski hrt potrebuje sprehode in prostor, v katerem lahko teka. Ti psi so odlični spremljevalci pri teku. Da raztegnejo svoje mišice, morajo prosto galopirati.

Primeren bivalni prostor

Afganistanski hrt je primeren tudi za stanovanje.

Vrsta in velikost:  FCI skupina – hrti velik

Telesna teža:  20 kg – 27kg

Plečna višina:  64 cm – 74cm

Barva dlake: vse barve, tudi različni vzorci